Marťan (Andy Weir) - Book Review

9/20/2016 06:49:00 odp.

Původní název: The Martian
Český název: Marťan
Autor: Andy Weir
Počet stran: 344
Jazyk: Čeština
Formát: Vázaná kniha
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Michal Prokop
Rok vydání: 2015
Žánr: román, sci-fi
Oficiální anotace (CZ): Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…
Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Moje recenze: Nejprve bych si chtěla pogratulovat, protože se mi podařilo si nejprve přečíst knihu a nepodívat se na film. Stálo to hodně sil, ale jsem ráda, že se mi to povedlo.

Na Marťana jsem se těšila už dlouho, protože snad všichni to četli už před nějakou dobou a recenze byly ve většině případů pozitivní. A mají být proč pozitivní. Celá kniha je velice zábavná, Mark Watney si stále udržuje svůj smysl pro humor, ačkoliv sám trčí na Marsu.

Andy Weir musí být génius, nebo musel dělat celoživotní průzkum chemie, biologie, fyziky, botaniky a nevím čeho ještě. Přiznávám, že jsem se v těch odborných částech ztrácela a vůbec mi nebylo jasné, o čem to vlastně mluví. Tyto obory nikdy nebyly moje silné stránky a časem jsem je začala přeskakovat, protože jsem už věděla, že i kdybych se postavila na hlavu, stejně nepochopím popis reakce na získání vody či něčeho podobného.

Ačkoliv kniha rozhodně je úžasná, stejně jsem tam našla části, u kterých jsem se trošku nudila, takže to bohužel nebyla jízda od začátku do konce. Částečně za to mohly všechny ty technické popisy. Chápu, že byly nezbytné a nestěžuju si, někdo si to možná užije, já jsem se v tom bohužel ztrácela. Ale byly tam i normální vyprávěcí části, které mi přišly trošku zbytečné a nezáživné.

Mark Watney, hlavní postava celé knihy je úžasný. Jak už jsem řekla, nikdy neztratil smysl pro humor, uměl si poradit, byl velice chytrý, tak trochu génius z mého úhlu pohledu. Jelikož byl nejhlavnějším aktérem celé knihy, je velice důležité, aby na všechny zapůsobil v dobrém světle, což se myslím povedlo a nemám mu co vytknout.

Marťan rozhodně stojí za přečtení, protože se pobavíte, možná se naučit něco nového z fyziky, chemie či biologie hlavně si hezky počtete.


Moje hodnocení:
4/5

You Might Also Like

3 komentářů

  1. Mne sa film veľmi páčil, ale knihu by som asi nečítala, možno niekedy sa k tomu odhodlám :)

    OdpovědětVymazat
  2. Knihu jsem ještě nečetla a ani film jsem neviděla, ale obojí mě láká:)

    OdpovědětVymazat
  3. Tak já jsem knihu ještě nečetla a je mi jasné, že půlku knížky budu úplně mimo právě kvůli technice.

    OdpovědětVymazat

Popular Posts