Dívka ve vlaku (Paula Hawkins) - Book Review

4/11/2016 05:07:00 odp.


Původní název: The Girl on the Train

Český název: Dívka ve vlaku
Autor: Paula Hawkins
Počet stran: 328
Jazyk: Čeština
Formát: Vázaná kniha
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Věra Klásková
Rok vydání: 2015
Žánr: Thriller
Oficiální anotace (CZ): Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se "její" Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

Moje recenze: Na Dívku ve vlaku chci udělat recenzi už hrozně dlouho, vzhledem k tomu, že jsem ji četla v lednu, ale znáte mě, nikdy nic nestíhám včas, takže i tady recenze je tady o pár měsíců později, ale ono si toho stejně nikdo nevšimne. Pokud jste nikdy neslyšeli o Dívce ve vlaku, tak jsem poslední zhrbua rok asi bydleli v jeskyni. O této knize slyšel každý, zařadila se mezi světové bestsellery a všude se o ní mluvilo. Většinou v superlativech, což bylo kromě toho množství pozornosti taky velmi lákavé. Pokud mě znáte, tak víte, že si vždycky na takovou knihu potřebuju udělat názor, potřebuju vědět, jestli to lidé mají pravdu, nebo jestli se rozhodnu jít proti proudu a knihu nenávidět. Jak to dopadlo tady?

Moje očekávání byla trošičku protichůdná. Na jednu stranu jsem byla hrozně zvědavá, zaujala mě anotace, ale na druhou stranu jsem se bála, že kniha bude předvídatelná a hned na začátku odhalím pointu, což by mě velice zklamalo. Naštěstí na moje obavy nedošlo a já jsem si knihu mohla v klidu užít. Celý příběh byl opravdu velice napínavý, zamotaný (ale v dobrém slova smyslu) a nepředvídatelný. Až skoro úplně na konci mě napadlo, jak by to vlastně mohlo být, jinak jsem celou dobu byla naprosto mimo.

Další z mých obav byla, že mi nesedne hlavní hrdinka, alkoholička Rachel, která se stále nevzpamatovala z toho, jak ji opustil manžel. Ale i tady jsem se bála zbytečně a Rachel jsem si relativně oblíbila, hlavně mi jí bylo hodně líto. Právě ona byla hlavním aktérem na "zajímavosti" této knihy, její nestabilní povaha, silná zvědavost a schopnost se vždycky do něčeho namočit.

Další důležitou postavou je Tom, Rachelin bývalý manžel a současný manžel Anny. Stejně jako všechny postavy, i Tom je plný záhad a tajemství. Na jednu stranu opustil svou ženu, na druhou stranu se od ní nedokáže tak úplně odpoutat. A jeho dokonalá nová rodinka možná nebude tak úplně dokonalá, jak se zdá. Anna mi od začátku lezla na nervy, ale tak v každé knížce musí být taková postava. Neměla jsem ráda její chování, hlavně jak se chovala k Rachel, která v podstatě za nic nemohla. Jo, udělala pár blbých rozhodnutí, ale za mě v tom byla od začátku nevinně.

A ještě další dvě důležité postavy. Megan a Scott Hipwellovi. Neboli Jason a Jess. A jak už správně očekáváte, i oni měli spoustu tajemství. Samozřejmě, jinak by to nebylo tak záhadné. Každý den je Rachel pozoruje z okan svého vlaku do Londýna, až nakonec má pocit, že je zná. Jednoho dne má pocit, že zahlédla někoho, jak ubližuje Jess. A později zjistila, že se Jess, neboli Megan pohřešuje. A tak se spustí vyšetřování, při kterém nikdo není v bezpečí a únoscem nebo dokonce snad i vrahem může být orpavdu kdokoliv. Ale Rachel se nevzdá a zjistí, co se její Jess stalo, ať to stojí co to stojí. Megan v knize nebyla dostatečně dlouho, abych si na ni mohla udělat nějaký názor, zato Scott byl velice zajímavý. Celou dobu jsem z něj měla smíšené pocity a nevěděla jsem, co si o něm myslet, což se mi však velice líbilo.

Dívka ve vlaku mě opravdu okouzlila. Má to přesně to správné množství záhad a tajemství na to, aby to bylo napínavé, ale ne příliš zamotané. A když se dostanete na konec a ohlédnete se za celým příběhem, všechno vám začne dávat smysl. Pokud máte ráda napínavé thrillery, tohle bude kniha přesně pro vás. Já jsem spokojená, byly tam místa, kde mi úplně všechno nesedělo, ale jinak jsem se u čtení opravdu bavila.

Moje hodnocení:
4/5

You Might Also Like

0 komentářů

Popular Posts